Izdani računi Stripe pri spletni trgovini pogosto niso dovolj
Izdani računi Stripe niso edino, kar morajo spletne trgovine izdati kupcem – obvezno je tudi davčno potrjevanje. Kljub všečnemu avtomatizmu, za spletne trgovine to pomeni obveznost ureditve pravilnega izdajanja računov. Pri tem je možnosti več – od ročnega pa do samodejnega izstavljanja preko posebnih programov.
Spletne trgovine in davki niso zgolj klik-klik
V današnjem »on-line« poslovanju obstaja množica platform in sistemov, ki precej poenostavijo postavitev in zagon prodaje. Tovrstni sistemi so postali tudi precej enostavni, uporabniku prijazni in običajno ne zahtevajo programerskega znanja. Te poenostavitev pripeljejo do tega, da je praktično z nekaj kliki spletna trgovina že delujoča, pripravljena - objavljena je ponudba, prodaja steče in plačila se že lahko sprejemajo. Slednje pogosto s plačilnim sistemom Stripe, kjer se pripravijo tudi izdani računi Stripe. Celoten paket torej, ampak, ali je res tako preprosto?
Že v članku spletne trgovine in davki smo pisali širše, kaj vse zahteva pravilno poslovanje spletne trgovine, da so davki in prispevki "poštimani".
Obveznosti izdajanja računov spletnih trgovin
Ko je spletna trgovina objavljena – in pravzaprav že pred tem – pa se začnejo za ponudnika (podjetnika) določene in zakonske zahteve, ki jih mora zagotavljati.
Ena najosnovnejših takih obveznosti je, da za prodano blago ali storitve izstavi račun. Takšni računi pa morajo biti običajno tudi davčno potrjeni. Tukaj pa se pojavi ključna dilema tega članka - ali izdani računi Stripe, ki jih lahko avtomatsko pripravimo, že zadostujejo tej obveznosti?
Davčno potrjevanje izdanih računov Stripe
Davčno potrjevanje pomeni, da se na FURS vsaka takšna prodaja ustrezno evidentira preko posebnih sistemov v ozadju. To ozadje je t.i. fiskalizacija oziroma določen protokol izmenjave podatkov s FURS – kjer FURS takoj in direktno ob izdaji računa prejme podatke o tem računu, ter nazaj pošljejo neke potrditvene kode, ki jih mora izdajatelj potem tudi prikazati na računu (šifre ZOI, EOR in QR koda, ki smo jih vajeni tudi sicer pri gotovinskih računih).
Stripe je pri tem sicer v smislu zakonodaje davčnega potrjevanja opredeljen kot način plačila, pri katerem je obvezno tudi davčno potrjevanje. Gre namreč za plačilo preko posrednika (Stripe Payments Europe, Limited), kjer torej velja pravilo davčnega potrjevanja.
Izdani računi Stripe
Sam plačilni sistem Stripe sicer omogoča Stripe billing – kjer se izda določen poenostavljen račun – vendar pa slednji ne zadošča obveznostim davčnega potrjevanja, kot velja po naših pravilih. Izdani računi Stripe morajo biti naknadno tudi davčno potrjeni.
Drugače rečeno – poleg avtomatskega računa, bo potrebno izdati še dodaten račun, ki se ga nato tudi davčno potrdi.
Možnosti glede davčnega potrjevanja
Ker sam Stripe izdan račun ne bo dovolj, bo potrebno urediti tudi zaledno obdelavo in ustrezno davčno potrditev.
Prva možnost je, da takšne račune v ozadju ročno izdajamo – uporabimo lahko kakšnega od obstoječih komercialnih programov, FURS-ovo Mini blagajno ali pa kar vezano knjigo računov. Takšen način je pogosto smiseln v primeru manjšega števila naročil, ko hkrati izvedba naročila ni tako hitro tempirana. Ob prejemu naročila in plačila torej pripravimo zadevo in preden jo odpošljemo še izdamo račun v programu, ki ga običajno tudi priložimo pošiljki.
Druga možnost pa je avtomatizem – v primeru večjega obsega prodaje. Izdani računi Stripe in podatki o plačilih se običajno v ozadju preko integracij povežejo z drugimi specializiranimi blagajniškimi programi, te pa potem dalje izvedejo tudi davčno potrditev računov.
Davčno potrjevanje je ena pomembnejših nalog vseh spletnih trgovin in hkrati eden pogostejših predmetov kontrole davčne inšpekcije. O tem smo med drugim pisali tudi v članku 7 najpogostejših napak, ki jih najde inšpekcija. Pri tem se mora spletni prodajalec zavedati, da izdani račun Stripe sami po sebi še ne ustrezajo vsem zakonskih zahtevam, urediti je potrebno tudi pravilno davčno potrjevanje.
Več o tem bomo povedali tudi na spletnem seminarju, na katerega bomo opozorili kmalu, zato se ne pozabite prijaviti na seznam prejemnikov elektronske pošte.
Avtor: Robert Dvoršek O avtorju: Robert Dvoršek je podjetnik, računovodja, podjetniški in finančni svetovalec. Je lastnik in direktor uspešnega podjetja ZNAJDI SE računovodstvo d.o.o., ustanovitelj in direktor Zavoda Znajdi se, avtor knjige (Z)NAJDI SE v podjetništvu, predsednik več društev in združenj. V poslovnem svetu ima obilo izkušenj - 17 let dela v računovodstvu, 15 let vodenja samostojnega računovodskega servisa, vrsto let pa se ukvarja z davčnim in finančnim svetovanjem. S podjetništvom in lastno poslovno kariero je pričel leta 2007 z ustanovitvijo zasebnega zavoda, nadaljeval z razvojem računovodskega servisa kot samostojni podjetnik, kasneje pa kot d.o.o.. Pred vstopom v poslovni svet je že več kot 10 let aktivno deloval v vodstvih različnih organizacij, društev in klubov. Poleg univerzitetne izobrazbe ima opravljena različna neformalna izobraževanja in za seboj vodenje več kot 100 projektov. Vse svoje izkušnje in znanja je združil v svoji prvi knjigi (Z)najdi se v podjetništvu. Vir slike iz naslovnice: Photo edited by Canva