fbpx
davek na kriptovalute

Davek na kriptovalute in druge obveznosti

Kljub obljubljenim spremembam je davek na kriptovalute trenutno še vedno relativno sproščeno področje. Večina ljudi se s tem niti ne obremenjuje, saj je v splošnem razširjeno prepričanje, da je »trejdanje« neobdavčeno. Pa je res? Področje ima sedaj že večletno zgodovino in tudi pravila so dokaj jasna – pri crypto poslovanju je treba biti pazljiv, pomembno pa je tudi pravilno razumevanje davčnih in poslovnih vidikov.

Crypto scena znova in znova dokazuje, da je še kako živa in prinaša veliko zanimivih izkušenj v osebno in poslovno življenje. Marsikdo je vstopil v pravem trenutku, drugi v napačnem, nekateri so se »zakockali«, mnogi pa so iz tega naredili dober biznis. 

Čeprav je poslovanje s kriptovalutami zelo razširjeno, je pri pravilih glede poslovanja in davkov kar nekaj dilem in nevarnih posploševanj... trejdanje, hodl-anje, prodaje – kdaj davek ja, kdaj ne?

Trenutno sicer še vedno velja, da za fizične osebe, ki nekaj malega trgujejo, morda zgolj kupujejo in občasno kaj prodajo – takšno delovanje ni predmet obdavčitve. Vse to sicer ni prepuščeno lastni interpretaciji, temveč ima FURS pripravljena navodila in smernice za presojanje glede tega, kdaj obračunavamo davek na kriptovalute.


Osnovna presoja ali bo obračunan davek na kriptovalute

Glavno vprašanje na tej točki je, ali gre pri poslovanju s cryptom za opravljanje (podjetniške) dejavnosti, ali ne. Tudi ostale vrste posla imajo svoja pravila, vendar v naslednjih točkah omenjamo bolj kriterije, ki so opredeljeni kot nekakšne okvirne smernice za opredelitev samega trgovanja.

Kriteriji, ob katerih trgovanje postane dejavnost:

  • Število realiziranih naročil – veliko število sell/buy orderjev (izvedenih) v posameznem letu je prvi kriterij,
  • Namen izkoriščanja kratkoročne volatilnosti za ustvarjanje dobička – torej, ko vlaganje ni investicija (HODL),
  • Vrednost prometa in orderjev (velik volumen prometa lahko pomeni davek na kriptovalute),
  • Povprečna vrednost portfelija je visoka – torej nekaj 100 ali tisoč EUR ne bo spornih,
  • Namenska oprema, sredstva in vlaganja za namen dejavnosti trgovanja,
  • Organizirano delo, morda celo ekipa in delitev dela med več oseb.

Pri tem ni »catch« samo v enem ali nekaj kriterijih, ampak če se jih obkljuka dovolj (po presoji FURS-a), lahko pridemo v situacijo, ko ne moremo več govoriti o tem, da »kar tako malo trejdam in ni nič obdavčeno«. Davek od trejdanja nas lahko udari, ko nam to najmanj ustreza, zato pazljivo.

Obdavčitev kriptovalut je odvisna tudi od oblike

Davek iz dejavnosti je za fizične osebe v bistvu del dohodnine (davka). Tudi davek na kriptovalute je tako načeloma del dohodnine. Ko je dejavnost registrirana je torej lahko obdavčen po dejanskih prihodkih in stroških, lahko pa tudi kot »normiranec«. V določenih primerih – npr. Rudarjenja – je lahko obdavčeno tudi kot davek od drugih dohodkov. Pri podjetjih je praviloma obdavčitev kriptovalut del davka od dohodka pravnih oseb, pri določenih poslovnih modelih pa je lahko potreben tudi obračun DDV. Vsekakor pa nepravilna obravnava lahko privede do inšpekcijskih kontrol.

Kriptovalute v podjetju

Poleg fizičnih oseb – pri katerih lahko zaradi doseganja kriterijev pride do dejavnosti, pa lahko poslovanje s cryptom oz. virtualne valute pomenijo tudi precej posebnosti za podjetja.

Vse bolj pogosto je plačevanje ali prejemanje plačil v cryptu. V tem primeru je potrebno upoštevati pravila glede davčnega potrjevanja, pomembno pa je tudi pravilno knjigovodsko evidentiranje takih transakcij. To sicer ne pomeni neposredni davek na kriptovalute - predstavlja pa seveda administrativno breme. 

Tudi sicer je področje vrednotenja kriptovalut v podjetju precej zahtevno in lahko kritično vpliva tako na davčno osnovo, kot na bilančno sliko. Pri tem je davek na kriptovalute običajno vključen v obračun davka od dohodka pravnih oseb - vprašanje je običajno le kdaj. 

Vsak, ki se ukvarja s cryptom se mora zavedati, da kljub enostavnosti poslovanja, to iz vidika pravil in zakonodaje ni povsem divji zahod. Predvsem ko se vložki, vrednost portfelja in ustvarjeni dobički večajo, zadeve postanejo bolj kompleksne. Vsakega kriptovca, ki bo doma parkiral lambota – ok, ali pa M3, bi moralo nekoliko skrbeti ali bo kakšen EUR pred tem šel tudi za davek na kriptovalute. Prav tako podjetja, ki so povezana, ali pa uporabljajo crypto, hitro zapadejo pod bolj kompleksno poslovno in davčno obravnavo. Tako je na tej točki dobro razmisliti o specializiranem računovodstvu za crypro, ki vam bo vse olajšalo in prihranilo živce in denar.

Avtor: Robert Dvoršek

 

O avtorju:

Robert Dvoršek je podjetnik, računovodja, podjetniški in finančni svetovalec. Je lastnik in direktor uspešnega podjetja ZNAJDI SE računovodstvo d.o.o., ustanovitelj in direktor Zavoda Znajdi se, avtor knjige (Z)NAJDI SE v podjetništvu, predsednik več društev in združenj. V poslovnem svetu ima obilo izkušenj - 17 let dela v računovodstvu, 15 let vodenja samostojnega računovodskega servisa, vrsto let pa se ukvarja z davčnim in finančnim svetovanjem. S podjetništvom in lastno poslovno kariero je pričel leta 2007 z ustanovitvijo zasebnega zavoda, nadaljeval z razvojem računovodskega servisa kot samostojni podjetnik, kasneje pa kot d.o.o.. Pred vstopom v poslovni svet je že več kot 10 let aktivno deloval v vodstvih različnih organizacij, društev in klubov. Poleg univerzitetne izobrazbe ima opravljena različna neformalna izobraževanja in za seboj vodenje več kot 100 projektov. Vse svoje izkušnje in znanja je združil v svoji prvi knjigi (Z)najdi se v podjetništvu. 

 

Vir slike iz naslovnice: Photo edited by Canva