Online podjetništvo
Online poslovanje je vse prej kot lažja pot. Seveda ima svoje prednosti, pa tudi nekaj slabosti. Z online poslovanjem se kaj hitro znajdemo na tujih trgih, poznati moramo tujo zakonodajo, ter nasploh pravila igre na tem področju. Vendar s pravimi infomacijami je vsaka pot lažja!
Covid 19, epidemija, koronavirus – gotovo največkrat slišane besede v zadnjem letu. Ob prebiranju le-teh nas zagotovo spreleti val različnih misli. Za marsikaterega podjetnika, pa je to obdobje pomenilo prestop na nekaj novega, morda nekaj, kar se mu je zdelo nemogoče. Govorimo o Online podjetništvu. Zakaj? – Ker so se podjetniki morali znajti?
Pomembno pa je pogledati zadevo iz ekonomskega vidika. Vsakemu je jasno, da če gospodarstvo stoji, da ne glede na trud države z intervencijami in subvencijami, to ne more biti nič dobrega za podjetja in delovna mesta. Ljudje so ostali brez služb, kljub intervencijam države, so bili dohodki vseeno prenizki za golo preživetje. Pa so se odpravili, nekateri podjetniki so svoj posel prilagodili in začeli z online prodajo, spet drugi so se prvič spustili v podjetniške vode.
No, seveda pa ni covid situacija edina prelomnica, ki je podjetnike spodbudila k online poslovanju. Nekako smo kot družba začeli podcenjevati to, da so spremembe vedno hitrejše, svet se modernizira in oblikuje v še praktično nedavno znanstveno fantastiko. Družba se je zadnjih 10 letnih tako hitro spremenila, kot se je prej spreminjala v 50 ali 100 letih. In tako bo še naprej, verjetno bo to vplivalo na službe in poklice. Predvidevanja so, da kar 70-90% obstoječih poklicev v nekaj desetletjih sploh ne bo več. Tudi sama oblika dela se spreminja – in tako prehajamo pravzaprav v eno ero novih oblik dela oziroma ustvarjanja dohodkov. Seveda je k temu ogromen delež prispeval tudi internet, ki s svojo vseprisotnostjo na glavo obrača tudi vidike delovnega področja – npr. tradicionalna razmišljanja o tem kdaj, kje in kako se delo opravlja. Današnja tehnologija seveda omogoča način dela - kadarkoli, kjerkoli in z uporabo kolaborantovih orodij tudi vse-povezan način dela.
Online poslovanje je vse prej kot lažja pot. Seveda ima svoje prednosti, pa tudi nekaj slabosti. Z online poslovanjem se kaj hitro znajdemo na tujih trgih, poznati moramo tujo zakonodajo, ter nasploh pravila in zakone, kar se tiče poslovanja znotraj Slovenije in EU, stroški uvedbe (spletna stran, tehnologija, zakup programov), varnost na internetu, zaupanje strank, odsotnost osebnega kontakta ter drugo. Uf, obseg poznavanja zakonodaje je kar obsežen. Toda, za vse, ki se odločijo za takšen model poslovanja, se odločijo na podlagi spodnjih kriterijev:
- Nižji stroški poslovanja, stroški telefona, poslovnega prostora, skladišča, službenega avtomobila, poslovna kosila ipd. – res potrebujemo vse to?
- Večja preglednost in kontrola poslovanja, vse je na računalniku, oziroma internetu, mailu,
- Širok krog potencialnih kupcev, kot že omenjeno, morda se vam poslovanje razširi v tujino?
- Prihranek časa, samoorganizacija je pomembna,
- Možnost opravljanja storitev ob kateremkoli času,
- Bistvena izboljšava možnosti planiranja in optimizacije procesov,
- Večja preglednost nad dokumenti in s tem boljši nadzor nad poslovnimi procesi,
- Boljši izkoristek virov podjetja,
- Znižanje stroškov poslovanja,
- Sprostitev človeških virov, ki se jih lahko razporedi na druge naloge in s tem poveča njihovo učinkovitost.
Potrebujete več ZNANJAINFORMACIJODGOVOROV?
PRIJAVITE SE NA ČAKALNO LISTO
Kontaktni podatki
O avtorju: