fbpx
Poslovanje s tujino in DDV

Poslovanje s tujino in DDV pravila v Sloveniji

Poenostavljeno povedano

...gre takole: zavezanci za DDV morate postati, ko v preteklih 12 mesecih presežete 50.000 EUR prometa (izdanih računov).
Poleg tega se morate registrirati za DDV, če želite izdati račune drugim podjetjem s sedežem v EU (potrebujete t.i. VAT številko) ali prejemati kakršnekoli storitve od tujih pravnih oseb-davčnih zavezancev.

Registriranje zaradi presežka 50.000 EUR

Tukaj se šteje, da se morate registrirati, ko seštevek prometa zadnjih 12 mesecev preseže 50.000 EUR. Torej ni vezano na koledarsko leto, temveč na obdobje 12 mesecev.
Primer: če ste oz boste od 1.8.2024 do 10.7.2015 izdali račune v višini 48.500 EUR, potem pa veste, da boste 20.7.2015 izdali še račun-e v višini 2.000 EUR, morate pred to izdajo oddati vlogo za pridobitev ddv (VAT) številke in postati ddv zavezanec.

Poslovanje s tujino in DDV:

Bodite informirani o tej temi:

Registriranje zaradi poslovanja z EU

Za DDV pa se morate registrira tudi v primeru, ko boste partnerjem (strankam, ki so podjetja) v drugih članicah EU izdali račun. Poslovanje s tujino in DDV namreč zahtevata posebnosti pri izdaji računov - slednji primer ni povezan z višino prometa. Plastično povedano – če bi izdali avstrijskemu podjetju račun za 200 EUR, bi se morali registrirati za DDV. Vendar boste v tem primeru t.i. ATIPIČNI zavezanec za DDV, kar pomeni, da boste DDV »obračunavali« samo strankam iz tujine – tistim v Sloveniji (fizičnim in pravnim osebam), pa boste še vedno zaračunavali brez DDV… prav tako si slovenskega DDV iz prejetih računov ne boste odbijali, saj ste zavezanec po 78. členu ZDDV-1. Dodatno pozornost je pri tem potrebno nameniti izdanim računom, ki so plačani preko morebitnih plačilnih posrednikov. 

Image

Poslovanje s tujino in DDV - klavzule

Pri tem naj opozorimo, da gre tudi pri izdajanju računov v EU v večini primerov za t.i. obrnjeno davčno obveznost, kar pomeni, da se DDV dejansko ne zaračuna (izda se račun brez DDV), spodaj pa se zapiše klavzulo:


DDV ni obračunan po 1. odstavku 25. člena ZDDV-1 - obrnjena davčna obveznost. (angleško: VAT reverse charge under Article 44 of VAT Directive 2006/112/ES.).

Če pa bi kot atipični davčni zavezanec z izdanimi računi - sešteto skupaj tako slovenske kot EU – presegli 50.000 EUR, pa morate postati »navaden« davčni zavezanec – potem torej normalno obračunavate DDV (slovenskim kupcem, med tem ko v EU še vedno velja enako – obrnjena davčna obveznost). Tukaj poslovanje s tujino in DDV postaneta zares zanimiva tema.

Obvezno pa upoštevajte pri katerih dobavah (blaga, storitev, prevozov…) – veljajo drugačna določila… o tem se posvetujte na davčnem uradu ali v vašem računovodstvu. Če potrebujete specializirano računovodstvo za spletne trgovine, pa dobite več informacij tukaj.

Poslovanje s tujino in DDV je pomembna tema, ki jo je potrebno obravnavati strokovno in informirano, saj lahko neupoštevanje pravil podjetju prinese kar nekaj težav.

Image

O avtorju:

Robert Dvoršek je podjetnik, računovodja, podjetniški in finančni svetovalec. Je lastnik in direktor uspešnega podjetja ZNAJDI SE računovodstvo d.o.o., ustanovitelj in direktor Zavoda Znajdi se, avtor knjige (Z)NAJDI SE v podjetništvu, predsednik več društev in združenj. V poslovnem svetu ima obilo izkušenj - 17 let dela v računovodstvu, 15 let vodenja samostojnega računovodskega servisa, vrsto let pa se ukvarja z davčnim in finančnim svetovanjem. S podjetništvom in lastno poslovno kariero je pričel leta 2007 z ustanovitvijo zasebnega zavoda, nadaljeval z razvojem računovodskega servisa kot samostojni podjetnik, kasneje pa kot d.o.o.. Pred vstopom v poslovni svet je že več kot 10 let aktivno deloval v vodstvih različnih organizacij, društev in klubov. Poleg univerzitetne izobrazbe ima opravljena različna neformalna izobraževanja in za seboj vodenje več kot 100 projektov. Vse svoje izkušnje in znanja je združil v svoji prvi knjigi (Z)najdi se v podjetništvu.