fbpx
Spletne trgovine in davki

Spletne trgovine in davki – nevarnosti in izzivi

Pravilnost poslovanja - da so spletne trgovine in davki »poštimani« - je nekaj, česar se mora vsak podjetnik lotiti z veliko mero skrbnosti in informiranosti. Veliko je dejavnikov, pa tudi pravil, ki vplivajo na to, kaj vse mora podjetnik urediti. Izpostavili bomo le osnovne ključne točke, za več informacij pa se mora vsak ponudnik primerno izobraziti in pridobiti strokovno podporo.

Spletna prodaja je v porastu, o tem ni dvoma. Kot ponudnik ste verjetno z dobro idejo kmalu začeli ustvarjati tudi določen zaslužek. Vendar prihodki še niso celotna zgodba. Če imate spletno trgovino je bolj kot promet pomemben RVC (razlika v ceni), potem pa tudi dobiček. Poleg tega pa je potrebno poskrbeti za kopico zadev, da je vaše poslovanje skladno z zakonodajo in pravili.

5 ključnih točk preverb, da so spletne trgovine in davki urejeni

Če bi morali izpostaviti 5 ključnih točk, ki si jih morajo podjetniki zastaviti pri preverjanju svojega poslovnega modela, bi izpostavili naslednje:

1)      Ali se pravilno izstavljajo računi

2)      Ali se pravilno vodijo evidence

3)      Učinkoviti sistemi in napredno računovodstvo za pravilnost poslovanja spletne trgovine

4)      Urejenost vaše osnove in zavarovalne osnove pomočnikov

5)      Zastaviti primerne ključne kazalnike

Poglejmo torej podrobneje!

1) Ali se pravilno izstavljajo računi v spletni prodaji

Različni trgi in mednarodno poslovanje prinesejo s seboj različne zahteve glede obveznosti izdajanja računov. Tukaj gre tako za administrativne obveznosti (komu, kdaj, zakaj, v kakšni obliki) se izstavljajo računi, kot davčne obveznosti (kakšen davek, glede na status in lokacijo kupca).  

2) Ali se pravilno vodijo evidence spletne trgovine

Splete trgovine in davki za seboj potegnejo tudi določene evidence – odvisno od vrste dejavnosti. Če gre za (pre)prodajo trgovskega blaga (da ste pač spletna trgovina, ki od nekje dobavlja in prek spleta to prodaja) lahko to pomeni obvezne trgovske evidence, prav tako pa je še vrsta drugih zadev na katere je treba biti pozoren. Takšno vodenje bo lahko pomembno vplivalo tudi na obdavčitev spletne prodaje, v primeru ugotavljanja stroškov prodanega blaga.

3) Učinkoviti sistemi in napredno računovodstvo za pravilnost poslovanja spletne trgovine

Če želite, da vam od prodaje, poleg RVC ostane tudi kaj dobička, boste morali spletno trgovino zastaviti kar se da učinkovito. To pomeni uvajanje določenih avtomatizacij, izmenjave podatkov in tudi souporabe programov z vašim računovodstvom. Pomembno je torej izbrati specializirano računovodstvo za spletne trgovine, kajti slednje vam bo pomagalo pri uvajanju dobrih praks. S tem boste pravilno uredili poslovanje in zadeve pripeljali na »naslednjo raven«, ko bo od RVC ostal tudi še dober dobiček! Pravilnost poslovanja spletne trgovine je namreč večplastna zadeva, ampak ključno pri tem je tudi, da prinaša dejanski dobiček podjetniku.

4) Urejenost vaše osnove in zavarovalne osnove pomočnikov

Tudi maksimalna optimizacija procesov bo še vedno zahtevala določeno delo – slednje mora nekdo opraviti in verjetno ste ta nekdo vi, vaši bližnji ali pa druga pomoč (zaposleni, sodelavci, Freelancerji). Pri tem je potrebno paziti, da ne bi v kakšnem od teh odnosov šlo za delo na črno. Informacija o tem, kdo opravlja neko nalogo, lahko kaj hitro pride do kakšnega inšpektorja. Čeprav je pomembna fleksibilnost, pa je dobro urediti zadeve čimbolj primerno in skladno s pravili – pogodbe, zavarovanja, pravilniki itd. Seveda je potrebno upoštevati tudi vidik, da so spletne trgovine in davki v določeni meri povezane tudi z urejenimi zavarovanji.

5) Zastaviti primerne ključne kazalnike

Samo delati, brez vmesnega ocenjevanja uspešnosti, je seveda nesmisel. Tudi kazalniki, ki jih samodejno ponujajo platforme kot so Shopify, Woocommerce oziroma »blagajne« (check-out in košarice) niso dovolj. Za kvalitetno ugotavljanje uspešnosti bo potrebno upoštevati še kakšen podatek več (nabavna vrednost prodanih zadev, lastna cena, stroški, odhodki, likvidnost itd). Takšni podatki vam dajo odličen vpogled in osnovo za odločanje. Jih je pa potrebno znati zastaviti in v sodelovanju s specializiranim računovodstvom za spletne trgovine potem tudi vzdrževati točnost podatkov. Nezanemarljiv pa bo tudi davek pri spletnih trgovinah, kajti saj veste – cesarju kar je cesarjevega – vendar to optimizirati!

 

Poleg naštetih točk je še vrsta drugih pomembnih zadev, ki neposredno ali posredno vplivajo na vidik spletne trgovine in davki:

-          Davčni vidik DDV, izvozi, enotna dobava itd.,

-          Prodaja EU kupcem pod posebnimi pogoji (Enotna unijska ureditev),

-          Pravila glede varstva potrošnikov, varstva osebnih podatkov, itd.,

In še bi se našlo. Vsekakor je za to, da so spletne trgovine in davki urejeni potrebno marsikaj urediti in pripraviti ter tudi sproti preverjati in osveževati.

Veliko tega bomo obdelali tudi na prihajajočem izobraževanju – brezplačnem webinarju (bo objavljeno kmalu), ki ga bomo izvedli v začetku septembra.

 

Avtor: Robert Dvoršek

 

O avtorju:

Robert Dvoršek je podjetnik, računovodja, podjetniški in finančni svetovalec. Je lastnik in direktor uspešnega podjetja ZNAJDI SE računovodstvo d.o.o., ustanovitelj in direktor Zavoda Znajdi se, avtor knjige (Z)NAJDI SE v podjetništvu, predsednik več društev in združenj. V poslovnem svetu ima obilo izkušenj - 17 let dela v računovodstvu, 15 let vodenja samostojnega računovodskega servisa, vrsto let pa se ukvarja z davčnim in finančnim svetovanjem. S podjetništvom in lastno poslovno kariero je pričel leta 2007 z ustanovitvijo zasebnega zavoda, nadaljeval z razvojem računovodskega servisa kot samostojni podjetnik, kasneje pa kot d.o.o.. Pred vstopom v poslovni svet je že več kot 10 let aktivno deloval v vodstvih različnih organizacij, društev in klubov. Poleg univerzitetne izobrazbe ima opravljena različna neformalna izobraževanja in za seboj vodenje več kot 100 projektov. Vse svoje izkušnje in znanja je združil v svoji prvi knjigi (Z)najdi se v podjetništvu. 

 

Vir slike iz naslovnice: Photo edited by Canva