Spletna prodaja v prihodnosti iz računovodskega vidika
Poenostavljeno povedano:
- tisti, ki prodajo MANJ KOT 10.000€ digitalnih storitev v koledarskem letu (B2C), jim od 1.1.2019 ni potrebno obračunavati DDV po sistemu Mini VEM.
Kako je bilo do 31.12.2018
Do tedaj so se namreč morali registrirati v sistem mini VEM in potem četrtletno/mesečno obračunavati DDV v tem sistemu. Šlo je namreč za rešitev, s katero je bilo poenostavljeno odvesti DDV v državo članico, ji skladno z veljavno zakonodajo DDV pripadal. V tem delu je bil sistem poenoten za celotno EU in je veljalo, da se DDV obračunava glede na sedež prejemnika teh storitev. Za fizične osebe je tako slovensko podjetje obračunalo in plačalo DDV na poljskem, če je npr. Pavel Magiera iz Poljske kupil digitalni proizvod. Kadar je bil kupec tuj davčn zavezanec, pa se je DDV obračunal po sistemu obrnjene davčne obveznosti (reverse charge VAT).
KAJ PA NAPREJ?
- Uvedel se bo sistem certificiranih davčnih zavezancev (t.j. enotna definicija, ki bo točno določila komu ja in komu ne obračunati DDV, kako se prijavljati, kje se jih najde...),
- Mini VEM sistem se bo začel uporabljati za VSO prodajo blaga in storitev v EU - ne samo za digitalne,
- Dodatne obveznosti bodo doletele t.i. spletne tržnice oz. spletne portale... Predvsem bo več poročanja državam, več nadzora in tudi obveznost preverbe poslovnih partnerjev. V praksi bo to verjetno pomenilo, da bo potrebno imeti urejen določen status, da se bo sploh lahko tam objavljalo/ponujalo,
- obveznosti za ponudnike plačilnih storitev (Paypal ipd). Slednji bodo dolžni nadzirati promet in vzpostaviti poročanje za vse, ki prejmejo več kot 25 transakcij.
Avtor: Robert Dvoršek
O avtorju: