fbpx

ETSY prodajalci, Shopify in ostali morajo preveriti vključitev v OSS

Vključitev v OSS

Vključitev v OSS je pomembna za vse spletni trgovce, Shopify-evce, ETSY prodajalce, AMAZON zanesenjake in druge podjetnike in sedaj je še zadnji čas, da preverijo ali so se morda dolžni v prihodnjem letu vključiti v posebno Unijsko ureditev (OSS).

 

 

Kaj je posebna Unijska ureditev

Če podjetnik prodaja na daljavo (torej danes to pomeni seveda prek spleta), mora pri prodaji končnim kupcem iz EU paziti na višino prometa. Čo namreč vrednost te prodaje (ki se ji prišteva tudi prodaja digitalnih produktov) preseže 10.000 EUR se mora vključiti v posebno unijsko ureditev.

Mimogrede – OSS pomeni kratico za One stop shop – kar pomeni torej poenostavljeno ureditev za  DDV znotraj EU. Sicer ureditev OSS ni povsem nova - velja že od 1.7.2021, ampak je vseeno dobro ponovno opozoriti na to obveznost. 

Vključitev v OSS in Identifikacija za DDV

Takšna vključitev v OSS za seboj potegne tudi, da podjetnik (oz. poslovni subjekt) postane zavezanec za DDV (redni ali atipični). Torej je načeloma več opcij, odvisno od primera do primera pa je, katera je najbolj smiselna - zato se naredijo posebni preračuni oziroma ocene. V primeru rednega zavezanca je potrebno tudi pri vseh prodajah v Sloveniji obračunavati DDV. Ima pa podjetnik/podjetnica tudi potem pravico odbitka DDV od določenih nabav (blaga in storitev). Pri ZNAJDI SE računovodstvo vam seveda pri vsem tem lahko pomagamo.       

Bodite informirani o tej in podobnih temah:

Obračunavanje DDV po državah EU

Pomembna lastnost za vključitev v OSS je tudi, da za prodaje v različne države EU obračunavate različno stopnjo davka na dodano vrednost – obračuna se davek tiste države, od koder je kupec. Na tej točki je tudi potrebno preveriti vlogo platforme, kako izvaja naročila in kako pri tem obravnava davek. Vendar je običajno vseeno dolžnost prodajalca, da o tem »tujem« DDV tudi konec četrtletja poroča in ga plača.

Kaj je potrebno narediti zdaj?

Vključitev v OSS je potrebno urediti, ko presežemo določen prag in je torej potrebno vlogo oddati že sedaj, za naslednje četrtletje. Podjetnik mora torej voditi evidenco po državah, kamor prodaja končnim kupcem in preveriti, koliko je bilo v letošnjem letu teh prodaj.

Podobno pa je tudi če že med letom podjetnik ugotovi, da bo presegel prag 10.000 EUR, se torej vključi v prvo možno četrtletje. Praviloma je torej številke poznati in se že pred preseganjem praga vključiti, da ko se ga preseže, da je vse že urejeno in se DDV že ureja na pravilen način..

 

Torej podjetniki pazite – vsekakor je spletno poslovanje zelo zahtevno administrativno področje. Ravno zato je dobro, da si priskrbite ustrezno podporo  ZNAJDI SE računovodstvo je specializirano za tovrstno poslovanje. Če poslujete prek ETSY preverite tudi obveznosti ETSY prodajalcev.

 

Image

O avtorju:

Robert Dvoršek je podjetnik, računovodja, podjetniški in finančni svetovalec. Je lastnik in direktor uspešnega podjetja ZNAJDI SE računovodstvo d.o.o., ustanovitelj in direktor Zavoda Znajdi se, avtor knjige (Z)NAJDI SE v podjetništvu, predsednik več društev in združenj. V poslovnem svetu ima obilo izkušenj - 17 let dela v računovodstvu, 15 let vodenja samostojnega računovodskega servisa, vrsto let pa se ukvarja z davčnim in finančnim svetovanjem. S podjetništvom in lastno poslovno kariero je pričel leta 2007 z ustanovitvijo zasebnega zavoda, nadaljeval z razvojem računovodskega servisa kot samostojni podjetnik, kasneje pa kot d.o.o.. Pred vstopom v poslovni svet je že več kot 10 let aktivno deloval v vodstvih različnih organizacij, društev in klubov. Poleg univerzitetne izobrazbe ima opravljena različna neformalna izobraževanja in za seboj vodenje več kot 100 projektov. Vse svoje izkušnje in znanja je združil v svoji prvi knjigi (Z)najdi se v podjetništvu. 

Vir slike iz naslovnice: Photo by CANVA