Potni stroški prokurista in poslovodje
![](/images/stories/clanki/Lastnik-podjetja.jpg)
Osnova za to, da je nekdo poslovodna oseba je vpis v poslovni register in sklenjen dogovor (pogodba o poslovodenju) s podjetjem. Če tega ni, se lastnik ne obravnava kot poslovodna oseba in zanj - davčno gledano - veljajo drugačna pravila.
Pri izplačilih lastnikom in prokuristom je potrebno upoštevati, da imajo te dohodki naravo izplačil po podjemni pogodbi.
Gre za dohodek iz drugega pogodbenega razmerja.
Pri teh vrstah dohodkih se namreč k osnovi za izračun davčnega odtegljaja in prispevkov upoštevajo tudi izplačila za povračilo stroškov - kot so na primer potni stroški.
Konkretno to pomeni, da je torej za prokuriste in lastnike (ki s podjetjem niso v delovnem razmerju oz. nimajo sklenjene pogodbe o poslovodenju) potrebno ob izplačilu teh dohodkov, odvesti dohodnino v višini 25% (osnova pa je zmanjšana za 10% normiranih stroškov). Od teh prejemkov se plača tudi 6% prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.
Zakon pa vseeno omogoča, da je naknadno - ob izračunu letne dohodninske odločbe - možno upoštevati dejanske stroške prevoza in drugih stroškov (prenočišča…). To se uveljavlja z ugovorom na informativni izračun, skladno z zakonom o davčnem postopku, pri čemer vam lahko pomaga računovodja.
![](/images/stories/cta/CTA-2-prokurist.jpg)
Prave informacije za vas
Na to temo lahko pridobite še dodatne informacije, saj je bil to samo uvod v podrobnejšo obravnavo tematike...
Verodostojno in razumljivo - predvsem pa - gratis!