
Kdaj je davek 22 in kdaj 9,5 v spletni trgovini
Izbira pravilne DDV stopnje pri artiklih je zelo pomembna, pogosto pa se sprašujemo, kdaj je davek 22 in kdaj 9,5 v spletni trgovini. Seveda obstajajo jasna določila in dokumenti, kjer se to preveri – in izjemno pomembno je to narediti pred začetkom prodaje na spletu ali v trgovini.
Čeprav se nam zdi samoumevno, da plačamo splošno ali znižano stopnjo DDV, pa je v praksi vseeno včasih prisotna dilema, kdaj je davek 22 in kdaj 9,5. Katero davčno stopnjo uporabiti za določeno vrsto artiklov in kaj je sploh bistvo različnih stopenj vam bomo z ZNAJDI SE akademijo skušali poenostavljeno povedati v tem članku.
Ob začetku prodaje določenega artikla v spletni trgovini je zelo pomembna pravilna presoja, katero DDV stopnjo izbrati, saj lahko napake pomenijo resna tveganja in v nadaljevanju prinesejo tudi vrsto davčnih komplikacij.
Pojdimo najprej čisto od začetka – obstaja več stopenj DDV – in sicer iz več namenov. Prvi je omiliti davčno breme določenih izdelkov. Gre za ukrepe socialne politike, ki skozi znižanje davka na dodano vrednost pri določenem blagu in storitvah omogoča nekoliko nižjo ceno, kot bi bila ob splošno stopnji – takšna je teorija. Podobna logika je tudi pri posebni znižani stopnji (5%), kjer pa država nekako zasleduje načelo spodbujanja z davčno ugodnostjo.
Izbira stopnje DDV se včasih zdi zapletena, vendar z dobro podporo računovodstva vseeno ni takšna reč, saj vas računovodja dobro usmeri.
DDV stopnje v Sloveniji
Davčne stopnje so v Slovenji pravzaprav kar 4, saj poznamo:
- Splošna stopnja – 22%,
- Nižja stopnja – 9,5%,
- Posebna nižja stopnja 5% in
- Oproščeno (0%).
Pri zadnji stopnji (oproščeni) pa ni nujno, da gre za neko spodbujanje ali ugodnost, temveč je razlogov več – od obdavčitve z drugim davkom (npr. davek na finančne storitve), ali pa izvoz (kjer je pogosto obdavčeno na drugi strani meje - torej pri uvozu) in tako naprej.
Priročnik za spletne trgovine
Priročnik ponuja ključne napotke za spletne trgovine glede skladnosti z zakonodajo, davčnih obveznosti in računovodstva.

Strokovno preverjeno
Dobite točene in verodostojne in formacije iz strokovnega vira, preverje, ažurne, podane s strani zaupanja vrednih strokovnjakov.
Kontrolni seznami
Priročnik vsebuje 30 točkovno "check-listo" za preverbo različnih vidikov poslovanja spletne trgovine.
Kdaj je davek 22 in kdaj 9,5
Najpogostejša dilema je torej ravno med 22% in 9,5% DDV stopnjo. Vse skupaj je opredeljeno v prilogi Zakona o davku na dodano vrednost (Priloga I.). Tam je zapisanih trenutno 21 kategorij, kjer se sme uporabljati nižja stopnja.
Za podrobnejšo delitev in razjasnjenje dilem, kdaj je davek 22 in kdaj 9,5, se uporablja tudi nomenklatura, kjer predvsem razni uradi in institucije potem natančno določijo, kam spada (npr. statistični urad, finančna uprava…).
Težave pri izbiri nižje DDV stopnje
Napačna izbira in neupravičena uporaba nižje stopnje DDV je lahko kar velika težava in prekršek, s čimer si lahko podjetje nakoplje tudi precejšnjo kazen. Izbira 9,5% DDV stopnje v primeru, ko bi morala biti 22% seveda ni dovoljena in torej predstavlja visoko tveganje v primeru inšpekcij. Še kako pomembno je torej imeti jasno določeno kdaj je davek 22 in kdaj 9,5 v spletni trgovini.
Pri ZNAJDI SE računovodstvu smo specializirani za računovodstvo za spletne trgovine in za stranke vedno poskrbimo, da so artikli primerno razvrščeni in se tako že ob začetku njihove objave izogne tovrstnim nevarnostim. Poleg same davčne stopnje in izbire, kdaj je davek 22 in kdaj 9,5 pa pomembno tudi spremljanje sprememb - na primer spremembe normirancev in DDV v letu 2025.
Robert Dvoršek je podjetnik, računovodja, podjetniški in finančni svetovalec. Je lastnik in direktor uspešnega podjetja ZNAJDI SE računovodstvo d.o.o., ustanovitelj in direktor Zavoda Znajdi se, avtor knjige (Z)NAJDI SE v podjetništvu, predsednik več društev in združenj. V poslovnem svetu ima obilo izkušenj - 17 let dela v računovodstvu, 15 let vodenja samostojnega računovodskega servisa, vrsto let pa se ukvarja z davčnim in finančnim svetovanjem. S podjetništvom in lastno poslovno kariero je pričel leta 2007 z ustanovitvijo zasebnega zavoda, nadaljeval z razvojem računovodskega servisa kot samostojni podjetnik, kasneje pa kot d.o.o.. Pred vstopom v poslovni svet je že več kot 10 let aktivno deloval v vodstvih različnih organizacij, društev in klubov. Poleg univerzitetne izobrazbe ima opravljena različna neformalna izobraževanja in za seboj vodenje več kot 100 projektov. Vse svoje izkušnje in znanja je združil v svoji prvi knjigi (Z)najdi se v podjetništvu. O avtorju: