Spremembe, sprejete konec prejšnjega leta, bodo pomembno vplivale na temo davki 2025 za spletne trgovine. Poleg dobre strokovne podpore pri urejanju potrebnih zadev bo ključna tudi dodatna presoja glede davčne optimizacije.
Spletne trgovine z davčnega vidika
Uspešni podjetniki pri spletnih trgovinah so že doslej večinoma imeli promet, ki je presegal dosedanji prag za normirance (torej več kot 150.000 EUR letno). Posledično poslujejo preko podjetja (d.o.o.) ali v drugi obliki, ne pa neposredno kot samostojni podjetniki (s.p.). Pogosto pa »sodelujejo« s samostojnimi podjetniki, s katerimi so uspeli doseči nekoliko bolj optimalno poslovanje.
Tukaj se davki 2025 za spletne trgovine že konkretno spreminjajo. Pogoji za normirance so se na splošno precej zaostrili, še posebej za popoldanske normirance, kjer so pragi precej nizki, davčna stopnja pa ni več zanemarljiva (do 20 %).
Ugodna obdavčitev normirancev se na prvi pogled zdi privlačen način za davčno optimizacijo, vendar prinaša določena tveganja, zlasti zaradi pravil in novosti, ki na tem področju veljajo.
Davki 2025 za spletne trgovine - Poročanje za normirance
Najprej je treba omeniti, da je poslovanje s samostojnimi podjetniki (s.p.) in normiranci že v osnovi pogosto nekoliko problematično, še posebej, kadar gre za večje zneske. Razlog je v tem, da se lahko hitro znajdemo v definicijah, kot so »prikrita zaposlitev« ali »elementi delovnega razmerja«.
V takšnih primerih se presoja, ali gre morda za nedovoljene davčne sheme. To je še posebej relevantno, kadar so vpletene povezane osebe, kot so lastniki, direktorji, njihovi družinski člani itd. Davki 2025 za spletne trgovine pa uvajajo še eno pomembno novost – obveznost poročanja o izplačilih povezanim osebam. Medtem ko tega prej ni bilo treba početi neposredno, bo zdaj obvezno dodatno poročati, koliko sredstev so povezani normiranci prejeli.
Lastniki spletnih trgovin bodo zato morali skrbno proučiti možnosti izplačil v skladu z novimi pravili.
Rešitve za spletne trgovine v letu 2025
Kljub spremembam obdavčitve se ob individualnem pregledu poslovanja vedno najdejo konkretne rešitve. Nekatere prinašajo takojšnje učinke, druge pa so bolj dolgoročne narave in jih je treba s skrbno zastavljenim strateškim davčnim načrtovanjem postopoma uvajati.
Pri tem niso pomembni le neposredno davčni vidiki, ki jih je treba proučiti in optimizirati. Davki 2025 za spletne trgovine ter povezane optimizacije odpirajo priložnosti tudi na drugih področjih, kot so:
- avtomatizacija in integracija sistemov,
- organizacija dela in delegiranje opravil ekipi,
- strokovna podpora za skladno poslovanje in optimiziranje davkov.
O teh temah smo več pisali že v sorodnem članku Woocommerce računovodstvo je lahko TOP pomoč podjetnikom.
Koliko davka se bo plačevalo v letu 2025, je v veliki meri odvisno od strokovne podpore specializiranega računovodstva za spletne trgovine. Pogost razlog za plačevanje višjih davkov, kot bi bilo potrebno, je pomanjkljiva celostna analiza poslovanja in slabo davčno načrtovanje.
Tudi davki 2025 za spletne trgovine lahko v času zaostrenih pogojev predstavljajo določena likvidnostna tveganja (manj razpoložljivega denarja).
Robert Dvoršek je podjetnik, računovodja, podjetniški in finančni svetovalec. Je lastnik in direktor uspešnega podjetja ZNAJDI SE računovodstvo d.o.o., ustanovitelj in direktor Zavoda Znajdi se, avtor knjige (Z)NAJDI SE v podjetništvu, predsednik več društev in združenj. V poslovnem svetu ima obilo izkušenj - 17 let dela v računovodstvu, 15 let vodenja samostojnega računovodskega servisa, vrsto let pa se ukvarja z davčnim in finančnim svetovanjem. S podjetništvom in lastno poslovno kariero je pričel leta 2007 z ustanovitvijo zasebnega zavoda, nadaljeval z razvojem računovodskega servisa kot samostojni podjetnik, kasneje pa kot d.o.o.. Pred vstopom v poslovni svet je že več kot 10 let aktivno deloval v vodstvih različnih organizacij, društev in klubov. Poleg univerzitetne izobrazbe ima opravljena različna neformalna izobraževanja in za seboj vodenje več kot 100 projektov. Vse svoje izkušnje in znanja je združil v svoji prvi knjigi (Z)najdi se v podjetništvu. O avtorju: