
Menjava gum na službenem avtu in stroški
Menjava gum na službenem avtu je ključnega pomena za zagotavljanje varnosti in zakonitosti uporabe službenih vozil. Ob prehodu iz zimskega na letni čas je nujno pravočasno načrtovati menjavo pnevmatik, še posebej glede na zakonodajo in vremenske pogoje. Tudi glede uveljavljanja stroškov na firmo in odbitka DDV obstajajo točna pravila.
Menjava gum na službenem avtu in zakonodaja
V skladu z Zakonom o pravilih cestnega prometa mora biti menjava gum na službenem avtu opravljena po 15. marcu, ko zimske pnevmatike niso več zakonsko obvezne. Kljub temu priporočamo, da se menjava gum na službenem avtu izvede šele, ko se povprečne dnevne temperature stabilno dvignejo nad 10 stopinj Celzija, saj so lahko zimske razmere prisotne tudi v drugi polovici marca ali v začetku aprila.
Pri ZNAJDI SE računovodstvo sicer ne moremo vplivati na vreme, zato boste glede datumov kar morali upoštevati določila. Drugače pa je z davki... ampak prej poglejmo še, kako je v tujini.
Določila v tujini - okoliške države
V primeru, da s službenimi vozili potujete v tujino, je treba biti še posebej pozoren na predpise posameznih držav glede uporabe zimske opreme. Pred odhodom preverite zahteve države, kamor potujete:
- Hrvaška: zimske pnevmatike so obvezne od 15. novembra do 15. aprila.
- Bosna in Hercegovina: zimske pnevmatike so obvezne od 1. novembra do 1. aprila.
- Srbija: zimske pnevmatike so obvezne v zimskih razmerah (sneg, led, plundra), priporočena uporaba pa med 1. novembrom in 1. aprilom.
- Avstrija: zimske pnevmatike so obvezne v zimskih razmerah od 1. novembra do 15. aprila.
- Italija: zimska oprema je obvezna od 15. novembra do 15. aprila le na določenih območjih, kjer je to označeno s prometnimi znaki.
- Madžarska: zimska oprema ni zakonsko obvezna, vendar jo priporočajo v primeru zimskih razmer.
Pravilno načrtovana menjava gum na službenem avtu prispeva k varnosti zaposlenih in nemotenemu opravljanju delovnih nalog doma in v tujini.
Stroški menjave na podjetje
Praviloma so stroški, kadar je avto pisan na podjetje, tudi upravičen strošek. Podjetniki se pogosto odločijo za služben avto, kar lahko za seboj potegne tudi obveznost obračuna bonitete. Obstajajo pa tudi načini kako te vidike nekoliko "upogniti" in prilagoditi za davčno ugodnejšo obravnavo.
Eden vidikov je na primer DDV, ki je praviloma neodbiten (razen pri električnih vozilih), vendar pa obstajajo tudi načini, kako vse skupaj zapeljati, da so zadeve davčno ugodnejše. Strokovno računovodstvo
Robert Dvoršek je podjetnik, računovodja, podjetniški in finančni svetovalec. Je lastnik in direktor uspešnega podjetja ZNAJDI SE računovodstvo d.o.o., ustanovitelj in direktor Zavoda Znajdi se, avtor knjige (Z)NAJDI SE v podjetništvu, predsednik več društev in združenj. V poslovnem svetu ima obilo izkušenj - 17 let dela v računovodstvu, 15 let vodenja samostojnega računovodskega servisa, vrsto let pa se ukvarja z davčnim in finančnim svetovanjem. S podjetništvom in lastno poslovno kariero je pričel leta 2007 z ustanovitvijo zasebnega zavoda, nadaljeval z razvojem računovodskega servisa kot samostojni podjetnik, kasneje pa kot d.o.o.. Pred vstopom v poslovni svet je že več kot 10 let aktivno deloval v vodstvih različnih organizacij, društev in klubov. Poleg univerzitetne izobrazbe ima opravljena različna neformalna izobraževanja in za seboj vodenje več kot 100 projektov. Vse svoje izkušnje in znanja je združil v svoji prvi knjigi (Z)najdi se v podjetništvu. O avtorju: