fbpx
freelancer slovenija marketing agencije

Freelancer Slovenija za marketing agencije

Poslovanje online marketing agencij s Freelancer Slovenija - oziroma remote ekipo na splošno - prinaša kar nekaj izzivov tudi iz vidika administracije, zakonodaje in davkov. Upoštevati je treba pravila, določene zadeve preveriti in zastaviti procese skladno z zakonodajo.  

Sodobno poslovanje pomeni tudi to, da smo v kadrovskem smislu dovolj fleksibilni in sodobni, da dopuščamo novodobne oblike sodelovanja z ekipami. To lahko pomeni tudi najem preko portalov kot so Freelancer Slovenija, oziroma še bolj pogosto preko drugih virov.

Pri vzpostavitvi remote ekipe je enostavnost in učinkovitost ključna. Želite biti agilni in sodobni – ob tem pa je potrebno seveda paziti na skladnost s pravili in zakonodajo.

 

Gre za zanimive načine poslovanja, pri katerih je potrebno vseeno upoštevati nekaj zadev, da se kot online marketing agencija ne znajdete v težavah.


Kako običajno pridemo do sodelovanja s Freelancer Slovenija

Kako običajno gre? Začnete posel, dobite nekaj strank, za katere izvajate storitve marketinga – od hendlanja socialnih omrežjih, urejanja plačljivih oglasov, vsebinski marketing itd. Ko se posel razvija, vsega ne morete več obvladovati sami – zato poiščete pomoč. Zelo verjetno pa tu ne gre za zaposlitev, temveč neke vrste sodelovanje zunanjih sodelavcev. Z njimi se dogovorite za pogoje in že delujete kot ekipa; delo je opravljeno, konec meseca jim plačate (verjetno izstavijo račun) – učinkovito. Kaj pa skladnost? Kakšna so pravila pri tem, kaj je treba paziti, da ne kršite zakonov in tvegate inšpekcijskih nadzorov?

V prispevku bomo poudarili REMOTE ekipe, predvsem TUJE fizične osebe, s katerimi lahko sodelujete na prej opisan način, tudi preko platforme Freelancer Slovenija.

Poslovanje s slovenskimi in tujimi freelancerji

Ko gre za zunanje sodelavce, so osnovna vprašanja pravzaprav podobna za »naše« ali pa za tuje poslovne partnerje. Ključna stvar je, da poslujete s fizično osebo (kadar izvajalci niso del neke pravne osebe, podjetja). In tukaj pridejo na dan tveganja skladnosti z delovno-pravno in davčno zakonodajo.

Osnovne dileme – ne glede na rezidenstvo so:

  • Ali gre za odvisen odnos in elemente delovnega razmerja?
  • Kakšen je način obdavčitve dohodka te osebe?
  • Kakšen pravno-formalni status oz. registracijo ima ta oseba?

Prva točka presega tematiko tega zapisa, vendar pa je tudi za platformo Freelancer Slovenija in podobne vire zaposlovanja pomembno, da pri sodelovanju ne gre za t.i. prikrito delovno razmerje.

Potem je tu obdavčitev, skoraj vedno je treba plačati nek davek (ali dohodnino in prispevke, morda DDV) – to je tako ali tako osnovno vprašanje, ki si ga mora direktor podjetja vedno postaviti: "Katere davke je potrebno plačati?"

In seveda pravno-formalni status te osebe oziroma oblika sodelovanja z vami.

Poslovanje s tujci prek Freelancer Slovenija ali drugih portalov

Poslovanje s tujino, tudi če gre za najemanje storitev fizičnih oseb, je vedno svojevrsten izziv. Za seboj namreč potegne dodatne preverbe, ki jih je treba izvesti še pred začetkom sodelovanja, da se prepričate, kako točno bo to poteklo in kakšna bo narava vašega poslovnega odnosa.

Ključno pri poslovanju prek Freelancer Slovenija in drugih svetovnih portalov je - preverite status fizične osebe!

Pri tem vas torej zanima, ali ima oseba registrirano dejavnost oziroma ustanovljeno podjetje. Tu gre za zares kritično informacijo… Če je oseba, s katero sodelujete fizična oseba brez česarkoli – potem morate dobro preveriti pri samem portalu, ali slednji deluje kot izplačevalec dohodkov tej osebi, ali pa zgolj kot »tržnica«. Od teh odgovorov bo namreč odvisno, kaj vse bodo vaše obveznosti ob izplačilu dohodka. In te obveznosti (tako davčne kot administrativne) so lahko kar obsežne!

Če ima freelancer priglašeno dejavnost (torej neke vrste s.p. ali kaj podobnega), potem bo odvisno tudi to, od kod prihaja (ali ima status rezidenta v EU ali izven EU). Če je EU poslovni subjekt, boste potrebovali še njegovo DDV (VAT) številko, če je izven EU, boste potrebovali dokazila, da gre za poslovni subjekt.

Sodelovanje z remote ekipo je vseeno zahtevna poslovna operacija

Ob vsem napisanem vam vsekakor postaja jasno, da je zaposlovanje prek Freelancer Slovenija ali drugih portalov vse drugo, kot enostavno. Morda je sicer na prvi pogled lažje, kot zaposliti osebo, vendar se vse skupaj lahko kaj hitro zaplete.

Preveriti je treba tako morebitno ekonomsko odvisnost, elemente delovnega razmerja, pa status (oz. registracijo osebe), rezidentstvo. Ob tem pa naj omenimo tudi, da za vas oz. vaš pravni subjekt, to vsekakor pomeni identifikacijo za DDV za poslovanje s tujino in nato oddajo pravilnih davčnih obračunov. Temeljito je treba pretehtati tudi različne davčne vidike (ali je bolje postati kar redni zavezanec, namesto atripični; pa kakšne so razlike v konkretni kalkulaciji za vas med obračunom davka po normiranih odhodkih, ali po dejanskih…).

Vsekakor se je smiselno posvetovati z računovodstvom, specializiranim za poslovanje marketing agencij, ki vas bo strokovno in temeljito obravnavalo ter z vami poiskalo najbolj optimalne rešitve. Tudi poznavanje portalov kot so Freelancer Slovenija in drugi (Upwork, Fiverr itd), je zelo pomembno.

 

 

Avtor: Robert Dvoršek

 

O avtorju:

Robert Dvoršek je podjetnik, računovodja, podjetniški in finančni svetovalec. Je lastnik in direktor uspešnega podjetja ZNAJDI SE računovodstvo d.o.o., ustanovitelj in direktor Zavoda Znajdi se, avtor knjige (Z)NAJDI SE v podjetništvu, predsednik več društev in združenj. V poslovnem svetu ima obilo izkušenj - 17 let dela v računovodstvu, 15 let vodenja samostojnega računovodskega servisa, vrsto let pa se ukvarja z davčnim in finančnim svetovanjem. S podjetništvom in lastno poslovno kariero je pričel leta 2007 z ustanovitvijo zasebnega zavoda, nadaljeval z razvojem računovodskega servisa kot samostojni podjetnik, kasneje pa kot d.o.o.. Pred vstopom v poslovni svet je že več kot 10 let aktivno deloval v vodstvih različnih organizacij, društev in klubov. Poleg univerzitetne izobrazbe ima opravljena različna neformalna izobraževanja in za seboj vodenje več kot 100 projektov. Vse svoje izkušnje in znanja je združil v svoji prvi knjigi (Z)najdi se v podjetništvu. 

 

Vir slike iz naslovnice: Photo edited by Canva